Projekt sexuální výchovy: Moje cesta na svět

Tento projekt je úplnou novinkou v oblasti prevence. Tématem se zabývá „Národní iniciativa pro život“, která nabízí certifikované programy. Do projektu jsme zapojili žáky III.-V. třídy. Financován byl z prostředků dotace na podporu primární prevence rizikového chování, kterou vyhlásil Magistrát města Plzně.

Moje cesta na svět – program pro žáky III. a IV. třídy

Program se uskutečnil ve 2 vyučovacích hodinách. Probíhal interaktivní formou, lektorka využila komunitní kruh, diskusi, práci ve skupině, hraní rolí, modelové situace a motivační příběhy.

V první části se žáci přiměřeně věku seznámili s průběhem početí. Ve druhé části s prenatálním vývojem a s porodem.

Program Moje cesta na svět je určen pro mladší školní věk. Navazuje na témata v předmětu Člověk a jeho svět.

Lektoři využívají metod prožitkové výuky s důrazem na interakci dětí s jejich zpětnou vazbou (např. hraní rolí, modelové situace, diskuse v komunitním kruhu, práce ve dvojici apod.)

Moje cesta na svět Plus – program pro žáky V. třídy

V první části se žáci seznámili s rozdíly ve stavbě těla muže a ženy, se základy lidské reprodukce. Ve druhé části si prošli etapy lidského vývoje od početí k porodu a zabývali se a s procesem dospívání, komunikací a vztahovými dovednostmi pro zodpovědné partnerství.

Posláním programu je inspirovat žáky k pozitivnímu pohledu na sebe sama, na život, na lidskou důstojnost, lásku, manželství či partnerství a ukázat pozitivní význam lidské sexuality ve vztahu lásky. Téma navazuje na témata v předmětu Přírodověda.

V tomto projektu budeme pokračovat i v dalších letech.